Webmaster kategorisinde (3.1k puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
(3.1k puan) tarafından

com: Firmalar ve ticari işletmeler, ticari ürünler için uygundur. İngilizce commercial kelimesinin kısaltmasıdır, ‘ticari’ anlamındadır. En çok tercih edilen alan adıdır.
net : Başlangıçta, İnternet servis sağlayıcılar için düşünülmüştür, ancak com alan adının müsait olmadığı hallerde ikinci tercih olarak yaygın olarak kullanılır. İngilizce network kelimesinin kısaltmasıdır, ‘ağ, şebeke’ anlamındadır.
org : Kar amacı gütmeyen sitelere için uygundur. İngilizce organization kelimesinin kısaltmasıdır, ‘örgüt, organizasyon’ anlamındadır.
biz : Firmalar ve ticari işletmeler, ticari ürünler için uygundur. İngilizce business kelimesini temsil eder.”İş” anlamındadır. 2001 yılında kullanıma sunulmuştur, son zamanlarda popülerliğini yitirmiştir, tercih edilmemektedir.
info : Bilgi içerikli siteler için uygundur, her tür site için kullanılabilir. İngilizce information kelimesini kısaltmasıdır. “Bilgi” anlamına gelir. 2001 yılında kullanıma sunulmuştur, son zamanlarda popülerliğini yitirmiştir.
com.tr :Yalnızca ticari kişi ve kuruluşlara verilir. Tescil edilecek ismin kişi/kuruluş ile ilgisinin ispatı (Ticaret sicil belgesi veya marka tescil belgesi vb. ile) gerekir. (.tr Türkiye’nin uluslar arası kodudur. Türkiye firması olduğunu belirtmek isteyenlere önerilir) 14 Eylül 2022 tarihinden itibaren herkes, belge ile ispat zorunlulğu olmaksızın tescil ettirebilir.
net.tr : Sadece internet servis sağlayıcı firmalara verilir. 14 Eylül 2022 tarihinden itibaren herkes tescil ettirebilir.
org.tr Yalnızca dernek/vakıf gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlara verilir. Durumun belge(kuruluş sözleşmesi/tüzük) ile ispatı gerekir ve tescil edilecek ismin ünvanda yer alması gereklidir. 14 Eylül 2022 tarihinden itibaren herkes, belge ile ispat zorunlulğu olmaksızın tescil ettirebilir.
gen.tr : Her tür site için genel bir domain.
web.tr: Her tür site için kullanılabilir.
k12.tr: Orta eğitim kurumları içindir. Başvuru ancak bir okul tarafından yapılabilir, belge ile ispat zorunlulğu vardır.
gov.tr: Sadece resmi kurumlara verilir
bel.tr: Sadece belediyelere verilir.
pol.tr: Sadece polis teşkilatlarına verilir
mil.tr: Askeri kurumlara tahsis edilir. Artık kullanılmamaktadır, bunun terine tsk.tr alan adı kullanılmaktadır.

İlgili sorular

...