Fotoğrafçılık kategorisinde (720 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
(3.1k puan) tarafından
Alan derinliği tuşu (DoF Preview tuşu olarak da bilinir) DSLR fotoğraf makinelerinde bulunan bir düğmedir. Bu tuşa basarak fotoğraf makinanızda ayarladığınız diyafram değerini (f/ değeri) kullanarak fotoğraftaki alan derinliğini önizleyebilirsiniz.

Normalde bir DSLR makinada vizörden baktığınızda diyaframın açık olduğunu ve karanlık bir görüntü olduğunu görebilirsiniz. Alan derinliği tuşuna bastığınızda ise diyafram otomatik olarak tam olarak açık veya kapalı olmaz, ayarlamanızı yapabilirsiniz. Bu sayede fotoğraftaki alan derinliğinin nasıl olacağını görebilirsiniz.

Örneğin, bir portre çekimi yaparken daha fazla alan derinliği istiyorsanız, büyük bir diyafram değerine (yani küçük bir f/ değeri) ihtiyacınız vardır. Alan derinliği tuşuna bastığınızda, fotoğrafta nesnenin ön ve arka planının net olup olmadığını görebilir ve daha uygun bir diyafram değeri seçebilirsiniz.

Alan derinliği tuşu, fotoğrafınızdaki odak ve netlik alanını görmek, kompozisyonu düşünmek ve uygun ayarları yapmak için kullanışlıdır.

İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
Fotoğrafçılık kategorisinde ziya (720 puan) tarafından soruldu
2 cevap
Fotoğrafçılık kategorisinde sphoto (340 puan) tarafından soruldu
...