Fotoğrafçılık kategorisinde (380 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 oy
(580 puan) tarafından
Fotoğraf çekildiği anda lensteki açıklıktır.
Fotoğraf çekeceğiniz zaman diyafram değerine göre ışık ışınları sensöre düşer ve görüntü oluşturur. Diyafram değeri, deliğin büyüklük küçüklük durumunu. Delik ne kadar büyürse o kadar fazla ışık sensöre düşer.
Diyafram değeri  f-stoplarla ölçülür. Lens üzerinde diyafram değerleri yazar. Örneğin Canon EF 135mmf/2.0 L USM veya Nikon 24-85 f2.8-4D AF gibi. Diyafram değerinin sabit olduğu lensler daha hızlı netleme yapmaktadır.
Diyaframın en önemli kullanım alanlarından biri alan derinliğidir. Diyaframı ne kadar fazla açarsanız o kadar sığ alan derinliği elde edersiniz. Aynı lens kullanılarak farklı Diyafram değerlerinde çekilen fotoğraf ile anlayabiliriz.
Diyafram konusunda açık diyafram - kısık diyafram çok karıştırılmaktadır, çünkü ters orantı gibi geliyor. Kısık diyafram büyük rakamla gösterilir, açık diyafram küçük rakamlarla gösterilir.
Diyafram Nerelerde Nasıl Kullanılır?
o    Makro fotoğraflarda konuyu önplana çıkarmak için açık diyafram tercih edilmelidir.
o    Portre fotoğraflarda genellikle arka planı  flu yapmak için açık diyafram kullanılması gerekir.
o    Manzara fotoğraflarında her yerin net olması gereklidir bunun için kısık diyafram kullanılması gerekir.
o    Gece fotoğraflarında ışığın yetersiz olması sebebiyle açık diyafram kullanılması gerekir.
0 oy
(600 puan) tarafından
Diyafram sensöre düşecek ışığı ayarlayan mekanizmadır. Işığı arttırmak için diyafram açılır, ışığı azaltmak için kısılır. Diyafram f-stop skalasında her değer kendinden sonrakinin iki katı, kendinden öncekinin yarısı kadar ışık geçirir. Diyafram açıklığı arttıkça net alan derinliği azalır, diyafram kısıldıkça net alan derinliği artar.
0 oy
(340 puan) tarafından
Diyafram, sensör üzerine düşecek ışığın miktarını ayarlayan sistemdir. Bunu objektifte bulunan, yapraklı bir perde ile yapar. Diyafram değerinin sayısal olarak düşmesi, bu perdenin daha fazla açılması anlamına gelir. Yani, sensöre düşecek ışık miktarı artar. Diyafram değerinin sayısal olarak yükselmesi de bu yaprakların daha da kapanması demektir. Bu durumda da sensöre düşecek ışık miktarı azaltılmış olur.
Diyafram, alan derinliğini de belirler. Günümüzde 0.95 değerine kadar diyafram açıklığı sağlayan lensler vardır;  “f” ile gösterilir. “ f1.8, f2,8” şeklinde ifade edilir.

İlgili sorular

4 cevap
1 cevap
Diğer kategorisinde admin (3.1k puan) tarafından soruldu
2 cevap
Fotoğrafçılık kategorisinde sphoto (340 puan) tarafından soruldu
...